Telefon: 0286 217 42 26 - 0544 217 42 26

E-mail: gurkankalyoncu@yahoo.com

Blog

Çanakkale Şehitlik Rehberi

Cemil Kalyoncu olarak yıllar süren deneyimlerimiz sonrası sizler için hazırladığımız ve orjinal savaş kronolojisine (olayların sıralamasına) uygun şekilde programlanmış Çanakkale Şehitlik Turu sunuyoruz. Çanakkale Şehitlik Turu programımız; Deniz Muharebeleri, Kuzey ve Güney Kara Muharebe Alanlarını kapsamakta olup, hizmetimizde her şey dahil fiyat uygulaması yapmaktayız.

Bu yolculukta Çanakkale Şehitlerimizin çarpıştıkları cepheleri yerinde görme ve olayların an ve an yaşandığı yerleri gezme fırsatı sunmaktayız. Bu gezi de gerçek yaşanmış hikayeler ve doğru bilgiler ışığında o dönemin zorluklarını ve savaş kahramanlarımızın anılarını dinleyebilirsiniz.

Ayrıca Truva bölgesi ve diğer turistik alanların da gezi rehberliğini üstlenmekteyiz.

Devamını oku...

mecidiye anıtı

Mecidiye Şehitliğinin ortasında yer alır.18 mart 1915 günü Mecidiye bataryasındaki patlamada şehit olan 13 kahraman vatan evladı ile aynı gün insanüstü bir güç ve kuvvetle 276 kg lik top mermisini kaldıran Mehmet Seyit onbaşı anısına dikilmiş bir anıttır.

Devamını oku...

Kumkale Çıkartması Muhabereleri

Akdeniz seferi kuvvetleri gelibolu yarımadası üzerine çıkarken, bu çıkarma harekatının hedefini şaşırtmak amacıyla fransız birlikleride fransız donanmasının desteğinde kumkaleye çıktılar.48 saat kumkalede kalan fransız birlikleriyle , zayıf Türk birlikleri arasında göğüs göğüse çok çetin ve kanlı muharebeler meydana geldi.

Devamını oku...

Site Sunuş

Bugün ülkemizde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız Türkiye toprakları 900 yıldan beri şehitlerimizin kanları ile sulanarak vatan haline getirilmiş ve Türk Milletine armağan edilmiştir.Özellikle XX. Yüzyıl dünyanın en kanlı savaşlarına sahne olmuş ; Osmanlı Devleti , Trablusgarp Savaşı , Balkan Savaşı ve I.Dünya Savaşı sonrasında parçalanmış ; yüce Atatürk'ün önderliğinde yapılan Kurtuluş Savaşını zaferle sonuçlandıran Ulusumuz Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

I.Dünya Savaşına 3.000.000 askerle katılan ve  üç katıda 9 ayrı cephede savaşan Türk Milleti 1915 yılında Çanakkale Boğazını 650.000 kişilik bir ordu ile geçmeye kalkışan İtilaf Devletlerinin deniz ve kara birliklerini 253.000 şehit vererek durdurmuş , vatan sevgisi ve savunmasının ne olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.Çanakkale savaşları Mustafa Kemalin üstün komuta yeteneğinin ortaya çıkması açısından da ayrı ve büyük bir önem kazanmıştır.

Devamını oku...

Bu Benim Oğlum

Cephede kahramanca çarpışırken yaralanan askerlerimizin ilk tedavilerinin yapıldığı yerler cephe gerisinde kurulan sargı yerleridir.Çanakkale anafartalar bölgesinde kurulan sargı yerlerinden birinde yaşanan ilginç bir olayı askeri doktor salih Dörtbudak anlatıyor.Çanakkale savaşında anafartalar arıburnu cephelerinde 06-22 ağustos 1915 tarihleri arasında 18000 şehit verdik.

Devamını oku...

Dur Atma Be Kahpe Düşman

Kirte ve seddülbahir cephesinin en şiddetli ve kanlı muharebeleri Zığındere savaşlarıdır.28 haziran 1915 te başlayıp 8 gün süren bu kanlı çatışmalarda , her iki tarafta çok sayıda askerlerini kaybetmiştir.Karşılıklı süngü hücumlarından sonra ara bölge iki tarafın yaralılarıyla dolmuş.Komutanlar bu ölü ve yaralıları toplamak için geçici olarak ateşkes ilan ederler.

Devamını oku...

Çanakkale Savaşları

Çanakkale savaşları ile ilgili Almanlar  Türklerin kaynaklarına yakın iletileri mevcuttur. Bu iletilerde, kişisel olsun resmi olsun, Çanakkale savaşları  ve Çanakkale zaferine dikkat çeken iddiaları göze çarpmaktadır. Bazıları zaferi kendine pay biçmekte, bazıları ortakçı olmaktadır. Bu tip duyguları hoş olarak karşılıyoruz. Çanakkale safhında Türklerin yanında Alman vardı. Herşeyden öte Ordu Komutanı Alman biriydi. Bazı kolordu ve tümen seviyeleri komutanlarıda Almandı. 8,5 aylık savaşlar sırasında toplam olarak  500’e yakın Alman subay ve eri savaş bölgesinde görev ifa etmiştir.

Devamını oku...

Truva

Çanakkale de Truva, gezegennin en ünlü antik kentlerden birisidir. Truva’da ise görülen dokuz katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan çok fazla bir zamanı göstermekte aynı zamanda  Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu güzel coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları görmemizi sağlamaktadır. Çanakkale/Truva’daki en erken ilk yerleşim katı M.Ö. 3000-2500 ile erken Bronz Çağı’na kadar gitmektedir , daha sonra devamlı yerleşim gören Truva katmanları M.Ö. 85 / M.S. 8. yüzyıla kadar Roma Dönemi ile bitmektedir.

Devamını oku...