Telefon: 0286 217 42 26 - 0544 217 42 26

E-mail: gurkankalyoncu@yahoo.com

Site Sunuş

Bugün ülkemizde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız Türkiye toprakları 900 yıldan beri şehitlerimizin kanları ile sulanarak vatan haline getirilmiş ve Türk Milletine armağan edilmiştir.Özellikle XX. Yüzyıl dünyanın en kanlı savaşlarına sahne olmuş ; Osmanlı Devleti , Trablusgarp Savaşı , Balkan Savaşı ve I.Dünya Savaşı sonrasında parçalanmış ; yüce Atatürk'ün önderliğinde yapılan Kurtuluş Savaşını zaferle sonuçlandıran Ulusumuz Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

I.Dünya Savaşına 3.000.000 askerle katılan ve  üç katıda 9 ayrı cephede savaşan Türk Milleti 1915 yılında Çanakkale Boğazını 650.000 kişilik bir ordu ile geçmeye kalkışan İtilaf Devletlerinin deniz ve kara birliklerini 253.000 şehit vererek durdurmuş , vatan sevgisi ve savunmasının ne olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.Çanakkale savaşları Mustafa Kemalin üstün komuta yeteneğinin ortaya çıkması açısından da ayrı ve büyük bir önem kazanmıştır.

Çanakkale'de yenilerek ayrılan İtilaf devletleri savaşta kaybettikleri 284.000 askeri için Gelibolu Yarımadası üzerinde 1923 yılından itibaren 39 bakımlı mezarlık ve anıt yaptıkları halde 253.000 Türk Şehidi için irili ufaklı anıtlar yaptırmakla yetinilmiş gösterilen üstün vatan sevgisi ve fedakarlığa layık bir şehitlik inşa edilmemiştir.Ulusumuzu rencide eden bu büyük eksikliği gidermek amacı ile Kültür Bakanlığı'nca projeler geliştirilmiş ve 2005 yılına kadar Çanakkale Şehitlikleri için Gelibolu Yarımadası üzerine 9 büyük şehitlik ve 7 anıt yapılarak halkın ziyaretine açılmıştır.Çanakkale temsili şehitliği, Yahya Çavuş Şehitliği, Sargı Yeri Şehitliği, 57. Alay Şehitliği, Akbaş Şehitliği, Soğandere Şehitliği, Şahindere Şehitliği, Kocadere Şehitliği, Anafartalar Şehitliği 70 - 80 yıl gecikmiş olsa da Türk Ulusumuzun Aziz Şehitlerine duyduğu saygının derin ifadesini yansıtacak derecede görkemli olarak inşa edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, dün olduğu gibi bugün de dünyada barış , dostluk ve kardeşlik istemektedir.Hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur.Ancak diğer ulusların kendi toprak bütünlüğü konusunda aynı duyarlılık ve özeni göstermelerini beklemektedir. Yüzbinlerce Türk ve yabancı askerinhayatını kaybettiği Çanakkale'nin ulusumuza ve dünyaya barış getirmesini diliyor, Aziz şehştlerimizin yüce hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.